O mieście - Invest in Przemyśl
POŁOŻENIE
Przemyśl - miasto o powierzchni 46 km2, liczące 65 tysięcy mieszkańców (z powiatem 139 tys.), położone we wschodniej części województwa podkarpackiego, blisko przejść granicznych z Ukrainą (Medyka, Korczowa) i Słowacją (Barwinek), przy autostradzie A4 oraz przy międzynarodowej magistrali kolejowej E30 relacji Berlin-Kijów, z dostępem do terminali logistyczno-przeładunkowych z szerokim torem na Ukrainę.
DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA
Odległości od Międzynarodowego Portu Lotniczego Jasionka/Rzeszów - 100 km, od Międzynarodowego Dworca Kolejowego Przemyśl Główny - 2 km, od Granicy Państwa/Unii Europejskiej 12 km. Dojazd do miasta od strony północnej z kierunku węzła autostrady A4 w Radymnie (14 km) drogą krajową nr 77 i północno-wschodnim odcinkiem drogi obwodowej. Od strony zachodniej z kierunku Sanoka, Krosna i Granicy Państwa ze Słowacją w Barwinku drogą krajową nr 28 oraz drogą wojewódzką nr 884. Od strony wschodniej z kierunku przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce (12 km) drogą krajową nr 28. Od strony południowej z kierunku budowanego przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach-Niżankowicach (8 km) drogą wojewódzką nr 885.
SZEROKI TOR I TRMINALE PRZEŁADUNKOWE
Przez Przemyśl przebiega magistrala kolejowa E30/C-E30 stanowiąca część III europejskiego korytarza transportowego. Jest to linia o priorytetowym znaczeniu gospodarczym, która łączy się z VI korytarzem transportowym w Katowicach oraz z linią E59 (łączącą korytarz II z III) we Wrocławiu. Na polskim odcinku przebiega od Granicy Państwa z Niemcami w Zgorzelcu i Bielawie Dolnej, przez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl do Granicy Państwa z Ukrainą w Medyce. W okolicy Przemyśla znajdują się liczne terminale logistyczno-przeładunkowe z szerokim torem, który umożliwia obsługę pociągów towarowych ze Wschodu.
PRZEMYSŁ
Funkcja przemysłowa, rolnicza, turystyczno-rekreacyjna oraz funkcje uzupełniające: komunikacyjna, budowlana i usługowa. Dominujące gałęzie przemysłu: elektromaszynowy (automatyka przemysłowa, elektrotechnika), drzewny (produkcja płyt pilśniowych), mechaniczny (budowa maszyn), kolejowy (aparatura elektromechaniczna), budowlany, oświetleniowy, lekki i meblarski, tekstylny, przemysł przetwórczy i rolno-spożywczy, kosmetyczny.
KIERUNKI TECHNICZNE - SZKOLNICTWO
Szkoły wyższe kształcące w kierunkach technicznych: mechatronika, mechanika i budowa maszyn, inżynieria środowiska oraz szkoły średnie techniczne z przygotowaniem do wykonywania zawodu: technik elektronik, technik elektryk, technik mechatronik, elektromechanik, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik urządzeń sanitarnych, technik ochrony środowiska, technik logistyk, technik informatyk, technik programista, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, fototechnik.